Ladowanie
Formularz Szukaj
Polski  
Kontrastowy    |  times new roman   verdana   arial   tahoma   helvetica   
Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Kielcach
[ Lista gmin ]  
(Wersja opublikowana)
Informacje Ogólne
Urząd Gminy i Miasta w Chęcinach
Plac 2-go Czerwca 4
26-060 Chęciny

tel. (41) 315-10-06
fax (41) 315-10-85

e-mail: gmina@checiny.com

http://www.checiny.com/

Robert Jaworski - Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny


Chęciny

leżą na południe od Kielc przy międzynarodowej drodze nr 7 biegnącej od Gdańska, przez Warszawę i Kraków na południe Europy.

Miasto to ma stary rodowód, pierwsza wzmianka o Chęcinach pochodzi z 1275r. Zbudowano je według średniowiecznego planu lokalizacyjnego, czytelnego w postaci urbanistycznego układu o wybitnych walorach historycznych. Za Władysława Łokietka była tu siedziba starostwa grodowego i powiatu, jednego z siedmiu w ówczesnym województwie sandomierskim.

Symbolem Chęcin i okolicy jest potężny zamek gotycki z 1306r., zbudowany na wysokiej górze. Powierzano mu różne funkcje. Warownia ta była rezydencją wdów królewskich, więzieniem stanu, siedzibą skarbu koronnego, mieszkaniem starosty.

W XIV stuleciu Chęciny były miejscem zjazdów szlacheckich, które dały początek sejmom. Rozwój i rangę miasto zawdzięczało złożom kruszców – ołowiu, srebra i miedzi, których górnictwo dobrze prosperowało do wojen szwedzkich.

Z zabytków – ciekawy jest zespół klasztorny franciszkanów (II poł. XIV w.), kościół parafialny, klasztor klarysek (II poł. XVII w.), synagoga, pozostałości małomiasteczkowej zabudowy z renesansowym domem zwanym „Niemczówką”.

Gmina Chęciny położona jest w południowo-zachodnim obszarze Gór Świętokrzyskich. Jest częścią subregionu chęcińskiego, który stanowi zwarty teren ograniczony od północy pasmami Posłowickim i Zgórskim, od zachodu doliną Łososiny-Wiernej Rzeki, natomiast od południa rzekami: Białą i Czarną Nidą.

Gmina zawiera w swych granicach wiele turystycznych atrakcji. Najbardziej znaną jest Jaskinia „Raj” w wapiennym wzgórzu Malik. Jej korytarze i komory ciągną się na długości 250m, część z nich jest udostępniona do zwiedzania.

W miejscowości Tokarnia znajduje się Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej z wieloma obiektami lokalnego budownictwa.
Wprowadził: Test Test 2003-06-27 13:26:55
Zmienił: Małgorzata Fudali - Rogóz 2014-09-04 12:56:33
Zatwierdził: Małgorzata Fudali - Rogóz 2014-09-04 12:56:38
Przeczytano: 4807 razy.