Informacje Ogólne.
Urząd Gminy w Łagowie
ul. Iwańska 11
26-025 Łagów
Tel. (41) 30-74-033, 30-74-121
fax 30-74-236
e-mail: urzad@lagow-gmina.pl
http://www.lagow-gmina.pl
Paweł Marwicki - Wójt Gminy Łagów
Łagów
dziś niewielka osada u podnóża Gór Świętokrzyskich, bardzo wcześnie pojawił się na arenie dziejów i miała w swej historii wiele kart świetności.
To jedna z najstarszych w kraju miejscowości. Jan Długosz podaje w swych kronikach, że w 1086r. była tu siedziba kasztelana. W końcu XI w. Łagów nadany został biskupstwu kujawskiemu. W połowie następnego stulecia stanął tu zamek. W 1375r. królowa Elżbieta wydała zezwolenie na lokację miasta, co piętnaście lat później potwierdziła Władysław Jagiełło. Ludność osady początkowo trudniła się myślistwem i rolnictwem, ale już od XV wieku Łagów staje się znanym ośrodkiem rzemiosła. Już wówczas działało tu 27 garncarzy. Zaczyna się epoka lokalnego górnictwa związanego z eksploatacją rud żelaza i ołowiu. Działało tu kilka hut szkła.
W wielu miejscach gminy można obserwować skutki procesów krasowych, czyli działania wody na skały. Najbardziej okazałym tego przykładem jest Jaskinia „Zbójecka” w Łagowie z korytarzami ciągnącymi się na długość 200 m, bardzo znany jest Wąwóz Dule. Gmina obejmuje swym zasięgiem tereny Jeleniowskiego i Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego.
Jest gminą typowo rolniczą, brak tu rozwiniętego przemysłu. To potencjał, który gmina pragnie wykorzystać w rozwoju agroturystyki. Już powstały pierwsze gospodarstwa o takim profilu. Łagów, oaza spokoju wtopiona w charakterystyczny pejzaż świętokrzyski małych poletek przykrywających swymi pasiakami stoki wzniesień – zaprasza turystów w swe progi zachęcając do obejrzenia m.in. późnogotyckiego kościoła parafialnego, a w nim zabytkowego dzwonu z 1444r., rynku, starych, pochodzących z XVII stulecia zabudowań dawnego szpitala i kościoła Św. Ducha przy ul. Słupskiej.
Łagów utrzymuje współpracę z innymi samorządami lokalnymi m.in. na płaszczyźnie Turystycznego Związku Gmin Świętokrzyskich.
W skład gminy wchodzi 19 sołectw: Czyżów, Duraczew, Gęsice, Lechówek, Łagów, Małacentów, Melonek, Nowa Zbelutka, Nowy Staw, Piotrów, Płucki, Sadków, Sędek, Stara Zbelutka, Winna, Wiśniowa, Wola Łagowska, Zamkowa Wola, Złota Woda.
Przeczytano: 3560 razy.