Informacje Ogólne.
Urząd Gminy w Pierzchnicy
ul. 13-go Stycznia 6, 26-015 Pierzchnica
(41) 3538141; fax 3538046
Marek Zatorski Wójt Gminy
Gmina Pierzchnica
należy do Turystycznego Związku Gmin Świętokrzyskich i Ponidzia, co wiele mówi o jej położeniu, charakterze, walorach naturalnych i preferowanych kierunkach rozwoju.
Gminy tej należy szukać na południowo-wschodnich krańcach powiatu kieleckiego, w okolicy odznaczającej się nieskażonym środowiskiem. Od północy w granice gminy wkracza Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy otaczający ochroną fragmenty dawnych kompleksów puszczańskich.
O Pierzchnicy wspomina się już w XIV w., gdy jako wieś królewska została przeniesiona do godności miasta. Już wtedy istniała tu parafia i kościół, ale obecna świątynia to klasycystyczna budowla z przełomu XVIII i XIX w. Ten kościół pod wezwaniem Św. Małgorzaty ufundował ostatni wojewoda sandomierki, Maciej Sołtyk.
Pierzchnica zachowała dość czytelny stary układ przestrzenno-urbanistyczny. Z miejscowości, które powinny znaleźć się na trasie turysty poszukującego śladów przeszłości, należy wymienić Drugnię. Jest tu liczący sto dwadzieścia lat kościół, ale w jego bryle zachowano fragment ściany poprzedniej świątyni z ok. 1470r., jest tu też ujmująca swą prostotą XVIII-wieczna kapliczka Św. Jana Nepomucena. W Maleszowej natomiast można obejrzeć resztki dworu i pochodzące z XVII stulecia ruiny zamku Krasińskich na wyspie.
Wykorzystująca swoje naturalne atuty gmina popiera rozwój rolnictwa nastawionego na produkcję zdrowej żywności. Działają pierwsze gospodarstwa agroturystyczne.
W skład gminy wchodzi 16 sołectw: Czarna, Drugnia, Drugnia Rządowa, Górki, Gumienice, Holendry, Maleszowa, Osiny, Pierzchnianka, Pierzchnica, Podlesie, Podstoła, Skrzelczyce, Strojnów, Ujny, Wierzbie.
Przeczytano: 3459 razy.